Jeden na trzech czterdziestolatków cierpi z powodu wypadania włosów nazywanego przez lekarzy łysieniem androgenowym.
Po 60.roku życia niemal 80% mężczyzn zaczyna intensywnie tracić włosy.
Łysienie androgenowe dotyka również kobiety, zwykle po menopauzie.
U kobiet obejmuje ono całą powierzchnię głowy. Włosy stają się cienkie, wypadają i zaczyna prześwitywać skóra.
Nieskuteczne leki. Wydajemy dziesiątki milionów złotych rocznie na produkty zapobiegające wypadaniu włosów. Większość z nich jest niestety jedynie umiarkowanie skuteczna. Leki zawierające minoksydyl (stosowane na skórę głowy) są dość skuteczne, ale nie zawsze działają. Nie mają wpływu na jeszcze aktywne mieszki włosowe i przestają działać po zakończeniu leczenia: włosy na nowo zaczynają wypadać.
Z kolei leki z finasterydem (stosowane doustnie) powodują odrastanie
włosów u 1 na 2 mężczyzn, a u innych minimalizują wypadanie. Finasteryd również działa tylko podczas stosowania. Ponadto niektórzy pacjenci skarżą się na takie skutki uboczne, jak impotencja. Odżywiaj się właściwie. Wyeliminuj z diety: olej słonecznikowy,kukurydziany, olej z pestek winogron. Zrezygnuj albo ogranicz również spożycie wątroby (jagnięcej i wołowej), czerwonego mięsa,niektórych rodzajów białego mięsa (np. kaczki). Jedz 4 razy w tygodniu ryby: sardynki, śledzie, łosoś. Dodawaj do jedzenia kurkumę i imbir. Prawidłowa dieta dostarcza wystarczającej ilości mikroskładników odżywczych, a zwłaszcza witamin z grupy B, witaminy C, witaminy D, żelaza, cynku i aminokwasów. Ich niedobory mogą być przyczyną utraty włosów. Witamina D jest niezbędna do wzrostu włosów. Osoby z mutacją receptora wiążącego tę witaminę (VDR) zaczynają wcześnie tracić włosy. W ramach leczenia onkologicznego używa się czasem witaminy D miejscowo, aby zapobiegać łysieniu spowodowanemu podawaniem niektórych leków chemioterapeutycznych. W razie podejrzenia niedoboru cynku możesz zażywać sam cynk lub preparaty złożone, w których występuje. W badaniach wykazano, że przyjmowanie cynku przez 3 miesiące spowodowało znaczne obniżenie liczby wypadających włosów. Poprawiła się również jakość włosów.
U kobiet przed menopauzą niedobór żelaza może prowadzić do wypadania
włosów. Badanie wykazało, że kobiety cierpiące na łysienie androgenowe
i plackowate mają niedobory żelaza. W innym badaniu, w którym kobiety otrzymywały codziennie przez trzy miesiące 72 mg żelaza i 1,5 g lizyny, a następnie 24 mg żelaza,udowodniono, że suplementacja tego pierwiastka wpływa na gęstość i porost włosów u kobiet z jego niedoborem.
W przypadku nadmiernego wypadania włosów u kobiety należy zbadać stężenie ferrytyny we krwi. Niski poziom ferrytyny (<40 mikrogramów/l) może wyjaśnić problem niedoboru żelaza. W kilku badaniach stwierdzono, że mężczyźni i kobiety cierpiący na łysienie androgenowe mają znacznie wyższy poziom kortyzolu (hormonu,który jest syntetyzowany przez organizm w sytuacjach stresowych) niż osoby, które tracą mniej włosów. Większa podatność na stres może też wynikać z niedoboru magnezu,który dodatkowo powoduje zmniejszenie wydzielania kortyzolu w sytuacjach stresowych. W razie stwierdzenia niedoboru magnezu zastosuj suplementację.