Tarczyca jest gruczołem endokrynnym, usytuowanym w obszarze szyjnym, zbudowana z dwóch płatów, waży 15 – 30 g. Produkuje ona dwa hormony – tyroksynę (T4) oraz trijodotyroninę (T3). Jeśli poziom tych hormonów staje się albo zbyt niski albo zbyt wysoki to wówczas możemy podejrzewać choroby tarczycy. Do właściwej pracy tarczycy niezbędny jest prawidłowy dowóz jodu oraz tyreotropina (TSH). Jod jest podstawowym minerałem, kluczowym do prawidłowej funkcji tarczycy. Jest oligoelementem rzadkim, a jego rezerwy w organizmie są słabe. Ok 68 % kobiet ma niedobory jodu. Jod można dostarczyć z dietą: ryby, skorupiaki, sól jodowana. Do suplementacji jodu wolno używać tylko form organicznych, nie wolno stosować jodków czyli np. jodyny. Poziom jodu można oznaczyć – służy do tego pomiaru
Do oceny zaopatrzenia organizmu w jod wykorzystywane są parametry takie jak:
– objętość gruczołu (badanie ultrasonograficzne)
– stężenie TSH
– stężenie tyreoglobuliny
– oraz wydalanie jodu w dobowej zbiórce moczu (tzw. joduria).
Najczęściej zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy wywołane są jej stanem zapalny, a także nadczynnością lub niedoczynnością. Obecnie choroby tarczycy stają się problemem dość powszechnym i często przytrafiają się kobietom. Schorzenia te nie wykluczają korzystania z zabiegów kosmetycznych.
Niedoczynność tarczycy jest stanem spowodowanym niedostatecznym wyprodukowaniu hormonów tarczycowych. Dzielimy ją na niedoczynność pierwotną (wywołaną przez choroby samej tarczycy) oraz wtórną (wywołaną uszkodzeniem wyższych pięter układu endokrynnego tj. przysadki czy podwzgórza). Za niski poziom hormonów w organizmie ma jednak wpływ na kondycję naszej skóry.
Skóra osób z niedoczynnością tarczycy jest suchą, łuszczącą się skórą. Należy stosować zabiegi w oparciu o preparaty mające w składzie nienasycone kwasy tłuszczowe, skutecznie odbudowują barierę ochronną naskórka i przywracają prawidłową strukturę błon komórkowych skóry (oleje roślinne: z opuncji, róży muszkatołowej, orzechów makadamia, awokado, migdałów, oliwy, masło shea. Warto stosować takie zabiegi naprzemiennie z zabiegami nawilżającymi (takie zabiegi mają głęboko nawilżające substancje: alantoina, d-panthenol, kwas hialuronowy, proteiny jedwabiu, proteiny mleczne, ceramidy, mocznik, polisacharydami antyoksydacyjnymi (przede wszystkim z wykorzystaniem polifenoli (resweratrol, wyciąg z zielonej herbaty kwas ferulowy), witamina C, A, E które wyrównują koloryt skóry i są de pigmentacyjne, ale też głęboko nawilżające. Przy niedoborach żelaza mogą się pojawić również cienie pod oczami. W gabinetach kosmetycznych do tego typu problemu stosuje się pilingi z argininą, kwas ferulowy, mezoterapia. Problemem jest także przerzedzenie brwi. W celu wyrównania i nadania kolorytu brwiom stosuje się hennę bądź makijaż permanentny.
Nadczynność tarczycy – nadmierne pobudzenie gruczołu tarczycy przez grupę przeciwciał skutkujące zwiększonym wydzielaniem hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny. Skóra w wyniku wzmożonego metabolizmu staje się nadmiernie wilgotna, ciepła czego skutkiem jest skłonność do zaczerwienień oraz rumienia. Może również towarzyszyć świąd skóry, co doprowadza do podrażnień i otarć, wzmożona wilgotność skóry może skutkować infekcjami. Nadmierna praca gruczołów łojowych skutkuje błyszczeniem się skóry. Pielęgnacja polega głównie na wyciszeniu rumienia, zabiegi ze składnikami uszczelniającymi naczynia krwionośne i przeciwzapalne. Nostrzyk, rutyna, antyoksydanty wprowadza się je za pomocą mezoterapii lub metod transdermalnych (np. krioplastyki, mezoterapii bezigłowej, geneo). Również stosuje się terapie światłem, lampami z niebieskim filtrem. Kolejnym problemem są opuchnięte oczy w tym przypadku pomogą płatki i maski z ekstraktami roślinnymi np. z bławatka, hamamelisu, bzu czarnego bluszczu pospolitego, nostrzyka. Kremy, które powinny stosować osoby z nadczynnością tarczycy powinny zawierać składniki kojące tj. kwas azelainowy, ekstrakt z melisy, rumianku, aloesu.
Ilość zachorowań na niedoczynność i nadczynność tarczy wzrasta z rok na roku szczególnie u kobiet. Choroby tarczycy zaburzają pracę całego organizmu. Skóra jest największym organem naszego organizmu, a jego zewnętrza powłoka ochronna pełni wiele funkcji. Stan Twojej skóry, pokazuje to, co dzieje się w Twoim organizmie. Pamiętajmy o zadbaniu o naszą skórę ‘od środka’, to co wewnątrz jest również na zewnątrz. Odpowiednie leczenie, dieta, aktywność fizyczna oraz wsparcie ze strony kosmetologów pomaga skutecznie niwelować problemy, a jakość życia pacjenta zostaje poprawiona.