Trądzik różowaty (rosacea) jest przewlekłą zapalną chorobą skóry twarzy najbardziej rozpowszechnioną u osób rasy białej, szczególnie w krajach skandynawskich. Schorzenie to pojawia się w dojrzałym wieku (zazwyczaj po 30. – 35. roku życia), a nasila się po pięćdziesiątce. Patogeneza choroby nie jest jednorodna i do końca wyjaśniona, zależy od wielu czynników.
Występuję kilka postaci klinicznych trądziku różowatego:
Prerosacea to wstępne stadium poprzedzające zmiany w trądziku różowatym, określane jako cera naczyniowa. W tej fazie nie pojawiają się trwałe zmiany skórne. Występuje napadowe zaczerwienienie skóry tzw. flushing. Taka reakcja powinnyśmy nie lekceważyć w celu zapobiegnięcia właściwych objawów trądziku różowatego.
- pierwszą fazą trądziku różowatego jest nadreaktywność naczyniowa w obrębie centralnej części twarzy, zwłaszcza na policzkach, nosie, podbródku oraz czole. Charakteryzuje się występowaniem przemijającego zaczerwienienia oraz stałym rumieniem w środkowej części twarzy, z częstą (ale niekonieczną) obecnością teleangiektazji.
- stopień drugi trądziku różowatego to postać grudkowo – krostkowa. Charakteryzuje się trwałym rumieniem z przemijającymi grudkami i krostkami zlokalizowanym centralnie. Mogą też występować objawy pieczenia, łuszczenia, obrzęku i zgrubienia skóry. W tej fazie mogą wystąpić objawy oczne (na powiekach pojawia się obrzęk, nadwrażliwość na światło i uczucie „piasku w oczach”.
- trzecia faza trądziku jest to postać przerostowa, w której dochodzi do pogrubienia skóry, nierównej grudkowej powierzchni oraz tzw. rhinophyma (przerost nosa). Zmiany przerostowe dotyczą w większości mężczyzn. Polegają na przeroście tkanki łącznej miękkiej części twarzy, skóra staje się sinoczerwona, pokryta miękkimi guzami. Widoczne są teleangiektazje i ujścia gruczołów łojowych. Przerost rozwija się powoli przez wiele lat, takie stadium choroby jest najczęściej wynikiem zaniedbania.
Pierwszym krokiem jest unikanie wszelkich czynników, które mogą wywołać lub nasilać objawy. Czynnikami zaostrzającymi powstawanie trądziku jest promieniowanie UV, warunki klimatyczne (wahania temperatur, wiatr, mróz, intensywne opalanie na słońcu i/lub na solarium), stres, silne emocje, złe nawyki żywieniowe, niektóre kosmetyki (zawierające alkohol, mentol, alkaliczne mydła) leki m.in.: kortykosteroidy, nasercowe, estrogeny, alkohol.
LECZENIE
Postępowanie terapeutyczne jest zróżnicowanie i uzależnione od fazy choroby oraz jej nasilenia. W Gdańskiej Klinice Urody indywidualnie podchodzimy do pacjenta. W przypadku zaawansowanych zmian stosujemy terapie łączone z zakresu kosmetologii profesjonalnej i dermatologii.