Zima to szczególnie trudny okres dla naszej cery. W tym czasie skóra narażona jest m.in. na działanie silnego wiatru, suchego powietrza oraz nagłych zmian temperatur między ogrzewanymi pomieszczeniami wewnątrz budynków, a mrozem panującym poza nimi. Nieprawidłowa pielęgnacja skóry twarzy może doprowadzić do znacznego pogorszenia się jej stanu i nasilenia problemu np. z zaczerwienieniem lub przesuszeniem.
Jaką pielęgnację stosować zimą?
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na kosmetyki, których używamy do codziennej pielęgnacji. Zmiana pór roku powinna wiązać się ze zmianami w naszych kosmetyczkach.
Podstawą jest krem na dzień. Latem aby nie obciążyć skóry wybieramy lekkie, szybko wchłaniające się konsystencje, których głównym zadaniem jest głębokie nawilżenie skóry. Zimą pielęgnacja ta jest niewystarczająca, dlatego należy stosować kremy o półtłustej konsystencji, wzbogacone o składniki chroniące naturalny płaszcz hydro-lipidowy tj. ceramidy, kwasy tłuszczowe, glicerynę. Zwróćmy uwagę na skład kosmetyku: powinny być w nim zawarte witaminy i składniki odżywcze, które będą wzbogacać codzienną pielęgnację. Wzmacnianie naszej skóry i tworzenie dodatkowej bariery w postaci „tłustego” filmu na skórze pozwoli chronić ją przed chłodem i wiatrem. Stosujmy taki krem codziennie rana co najmniej 20 min przed wyjściem na zewnątrz aby zdążył się dokładnie wchłonąć. W szczególnie chłodne dni zaleca się dołożenie preparatu w ciągu dnia lub gdy planujemy długie spacery na świeżym powietrzu.
Kolejną ważną rzeczą jest ochrona przed promieniowaniem UV, które wbrew powszechnej opinii występuje przez cały rok, nie tylko latem ?. Dotyczy to szczególnie dni, gdy niebo jest bezchmurne, a na ziemi leży biały puch, który odbija szkodliwe promieniowanie. Zimą zaleca się ochronę na poziomie co najmniej 30 SPF. W przypadku wyjazdu na narty, filtr w kremie powinien zawierać ochronę 50 SPF i powinien być dokładany co 2-3 godziny.
Jak już wcześniej wspomniałam, okres grzewczy bardzo negatywnie wpływa na nawilżenie naszej cery. Wysuszona skóra jest bardziej podatna na czynniki zewnętrze i może dochodzić do powstawania egzemy czy wyprysków. W grzanych pomieszczeniach powietrze jest suche i unoszą się w nim liczne pyły. Pamiętajmy o tym, aby codziennie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy oraz nie zapominać o nawilżaniu powietrza. Prostym sposobem jest zawieszenie ceramicznego nawilżacza na grzejnik, do którego możemy dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. W ten sposób nawilżymy powierzę w pomieszczeniu i zyskamy piękny aromat.
Codzienna pielęgnacja nie jest skomplikowana. Należy stosować się do najważniejszych zaleceń, dzięki którym Twoja skóra na pewno odwdzięczy się pięknym i promiennym wyglądem 🙂