Skóra wrażliwa i nadwrażliwa
Osoby posiadające skórę wrażliwą odczuwają nieprzyjemne objawy na skórze, którym może towarzyszyć rumień. Tymi objawami mogą być : uczucie ciepła a nawet pieczenia , szczypania, uczucie rozciągania. Często osoby posiadające skórę wrażliwą wykazują słabą tolerancje na produkty kosmetyczne. Główną cechą skóry wrażliwej i nadwrażliwej jest zwiększona reaktywność. Czasami towarzyszą temu zaczerwienienie a uczucie dyskomfortu pojawia się w sposób nasilony w reakcji na bodźce różnego rodzaju, które normalnie nie powinny wywołać podrażnień.Takimi bodźcami mogą być czynniki fizyczne, chemiczne, hormonalne, psychologiczne oraz czynniki zewnętrzne. Taki rodzaj skóry reaguje zatem na bodźce, które nie mają wpływu na inne rodzaje skóry. Im bardziej skóra jest wrażliwa tym ma niższy próg tolerancji.
Skąd się bierze skóra wrażliwa?
Przede wszystkim naskórek skóry wrażliwej i nadwrażliwej ma zaburzoną funkcję ochronną. Przez to skóra szybciej się odwadnia, a przenikanie czynników potencjalnie drażniących staje się łatwiejsza. Równie istotne jest że skóra wrażliwa wydziela w nadmiarze niektóre neuroprzekaźniki przez zakończenia nerwów powierzchniowych oraz cytokiny zapalne.
Kogo to dotyczy ?
Często spotykane zjawisko u 30 % osób dorosłych , częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, czasami ma na to wpływ genetyka, jasny kolor skóry ale kolor skóry nie ma wpływu na jej wrażliwość która zmniejsza się w raz z wiekiem.
Na skórze wrażliwej mogą występować objawy kliniczne patologii skóry tzn. trądzik różowaty, egzema, łojotokowe zapalenie skóry, rumień. Ważne jest także branie pod uwagę innych typów patologii dermatologicznej, gdyż niektóre terapie miejscowe są gorzej tolerowane przez skórę wrażliwą.
Pielęgnacja na co dzień:
Maksymalnie ograniczyć wszystkie agresywne czynniki oddziaływujące na skórę, np. narażenie na zimno, podrażniające produkty-kosmetyki, u mężczyzn golenie i szkodliwe działanie słońca. Myj twarz rano i wieczorem łagodnymi produktami myjącym. Osuszaj twarzy bez pocierania.1-2 razy dziennie preparaty pielęgnujące bez zapachu i bez substancji alergizujących.
1-2 razy tygodniowo nawilżający środek typu maseczka.
max. 1 raz w tygodniu peeling enzymatyczny.
Codzienna i całoroczna fotoprotekcja min. spf 30.
Makijaż powinien być delikatny.
Maski ochronne zamienić na przyłbice.
Gdańska Klinika Urody zaprasza na zabiegi pielęgnacyjne. Prosimy o rejestrację na: recepcja@gdanskaklinikaurody.pl