OBALAMY MITY I STWIERDZAMY FAKTY

OBALAMY MITY NA TEMAT PIELĘGNACJI SKÓRY TRĄDZIKOWEJ!

Trądzik to jeden z najczęstszych problemów skórnych, z jakimi zmagają się pacjenci i klienci gabinetów dermatologicznych i kosmetologicznych. Wokół tego schorzenia pojawia się wiele mitów, które nie tylko nie pomagają, ale i często szkodzą.
MIT: Skórę trądzikową należy dokładnie oczyszczać preparatami, które mają działanie peelingujące.
Preparat oczyszczający powinien dokładnie usunąć makijaż, kurz, resztki kosmetyków pielęgnacyjnych oraz wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się na skórze. Nie może jej jednak podrażniać. Równoczesne codziennie peelingowanie na tym etapie pielęgnacji może doprowadzić do przesuszenia i zaostrzenia się problemu trądziku.
MIT: Należy stosować tonik z kwasami.
Tonik ma za zadanie przywrócić skórze fizjologiczne pH oraz ułatwić penetrację składników aktywnych w późniejszych etapach pielęgnacji. Stosowanie kosmetyku będzie ograniczało patogenny rozwój bakterii oraz zmniejszał stan zapalny. Tonizacja jest ważnym elementem pielęgnacji. Jeśli tonik stosowany codziennie zawiera kwasy o działaniu złuszczającym będzie silnie drażnił skórę, pozbawi ją płaszcza hydrolipidowego i pogłębi problem trądzikowy. Specjalnie dobrane mieszanki kwasów mogą być stosowane w gabinecie przez specjalistę w odpowiednich, ustalonych odstępach czasowych. W codziennej pielęgnacji warto stosować kwasy, które nie mają działania złuszczającego i drażniącego takie jak kwas laktobionowy, który działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie i wycisza skórę.
FAKT: Złuszczanie jest ważnym elementem walki z trądzikiem.
Zabiegi złuszczające są jednym z ważniejszych elementów kuracji przeciwtrądzikowych. Pozwalają na odblokowanie ujść gruczołów łojowych, usuwają martwy naskórek, dzięki czemu ułatwiają przenikanie substancji aktywnych, wyrównują nierówności skóry powstałe w przebiegu trądziku oraz rozjaśniają przebarwienia potrądzikowe. Złuszczanie można przeprowadzać również z wykorzystaniem peelingów enzymatycznych zawierających bromelainę czy papainę, które skutecznie i szybko usuwają martwy naskórek bez podrażniania go. Złuszczanie powinno odbywać się pod okiem specjalisty, który dobierze odpowiednie preparaty i częstotliwość wykonywania zabiegów z ich użyciem
FAKT: Należy ograniczać wydzielanie sebum.
Ograniczanie wydzielania sebum pozwala nie tylko na zmniejszenie niepożądanego błyszczenia się skóry, ale także zmniejsza pory oraz postawanie zaskórników, hamuje rozwój bakterii dla których nadmiar łoju jest pożywką. Kluczowe jest zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych, ale nie przesuszenie skóry. Doskonale sprawdzą się tu składniki, które hamują aktywność enzymu 5-alfa reduktazy steroidowej, ograniczające produkcję dihydrotestosteronu, takie jak kwas azelainowy i azeloglicyna.
FAKT: Skóry trądzikowej nie można przesuszać, trzeba ją nawilżać.
Skóra trądzikowa wymaga mocnego nawilżania. Brak odpowiedniej bariery hydrolipidowej nie chroni skóry przed czynnikami zewnętrznymi, nadkażeniami bakteryjnymi. Sucha skóra to sygnał do zwiększonej produkcji sebum, które zabezpieczy ją przed utratą wody. Z tego powodu mitem jest informacja, że przesuszanie skóry kosmetykami czy słońcem lub solarium poprawi stan skóry. W dłuższej perspektywie nasili problem nadmiaru sebum i wyprysków. Stosując kosmetyki zapewniające odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie, warto zwrócić uwagę na takie składniki jak: aloes, kwas hialuronowy, kwas laktobionowy, olej tamanu, olej inca inchi. Należy również pamiętać, że stosowanie czystych olejów do skór trądzikowych może mieć działanie komedogenne. Najlepsze mają zastosowanie preparaty w których oleje stanowią składnik aktywny o niewysokim stężeniu.