MAMY SPOSÓB NA ZROSTY TKANKI ŁĄCZNEJ (LIPOHIPERTROFIA)

Milena Pankiewicz

Walka ze zrostami tkanki łącznej (lipohipertrofią) w zasięgu Twojej ręki!

Osoby często przyjmujące zastrzyki tj. insuliny, sterydu, leków przeciwzakrzepowych, żelaza itp.

Dość często mogą zauważać zmiany skórne w miejscu wykonywania zastrzyków. Mogą mieć one dwie postacie – zaniku tkanki podskórnej (lipoatrofia) lub jej przerostu (lipohipertrofia).

Skupmy się nad lipohipertrofią, czyli potocznie zwanymi zrostami u konkretnej grupy pacjentów, jakimi są diabetycy.

Czym jest lipohipertrofia?

Lipohipertrofia to najczęściej występujące powikłanie skórne insulinoterapii, szacuje się, że może dotyczyć nawet 50 proc. diabetyków insulinozależnych. Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z ryzyka podawania insuliny w te same obszary skóry. Bo lipohipertrofia nie tyle powodowana jest samą insuliną, co nieprawidłowym jej wstrzykiwaniem, czyli brakiem rotacji miejsc wkłucia.

Na ryzyko lipohipertrofii narażeni są głównie pacjenci z cukrzycą typu 1., z długim stażem choroby i mający prawidłową masę ciała. Zmiany najczęściej są widoczne w okolicy brzucha, ponieważ jest to najwygodniejsza, a przez to ulubiona strefa do podawania insuliny. Lipohipertrofia początkowo nie jest widoczna, ale zmiany – charakterystyczne zgrubienia, „grudki” podskórne można wyczuć, dotykając miejsc, w które podawana jest insulina. Jeśli te pierwsze sygnały nieprawidłowości zostaną zlekceważone, dojdzie do dalszego, widocznego gołym okiem i nieestetycznego przerostu tkanki tłuszczowej.

Opisywane zmiany skórne mogą niejednokrotnie uprzykrzyć życie. Wstrzykiwanie insuliny w to samo miejsce (głównie brzuch – jest najłatwiej dostępnym miejscem) nie tylko wiąże się z bólem i powstawaniem zrostów, ale także z wolniejszym wchłanianiem się hormonu.

Co jednak zrobić, gdy zrosty już się pojawią?

Wówczas warto sięgnąć po mniej lub bardziej inwazyjne metody.

Leczenie tych zmian polega na wyłączeniu tych miejsc z planu wstrzyknięć insuliny oraz systematycznym masażu.

Nasza Klinika wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów i stworzyła nieinwazyjną metodę walki ze zrostami w oparciu o działanie endermologii zdrowotno-sportowej firmy LPG!

Wykorzystanie przeznaczonych do takich zabiegów głowic stymuluje, rozciąga i mobilizuje do regeneracji uszkodzoną tkankę, a mówiąc prościej, „rozbija” ją i aktywizuje wymianę płynów, nie powodując przy tym żadnych urazów ani bólu.

Tkanka poddawana zabiegowi jest bardziej uelastyczniona, polepsza się jej trofizm i spoistość oraz co ważne, jej mobilność, dzięki czemu normalizują się procesy wymiany komórkowej, co poprawia wchłanialność substancji podawanej.

Endermologia skutecznie leczy zwłóknienia, zapobiega tworzeniu się zrostów oraz twardych blizn.

Zapomnij o zrostach z Gdańską Kliniką Urody!!

Serdecznie zapraszamy na konsultację ?

opracowała

Milena Pankiewicz